WP7-1204-1
120W Traditional Wall Pack, 4000K, 120-277V, 1/2" knockout photocell pre-installed
REPLACED BY
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | 120-277VAC |
| Lumens (lm) | 17,600 lm |
| Wattage | 120W |
| Efficacy (lm/W) | 141 |
| CCT | 4000K |
| CRI | 80+ |
| Replacement For/Equivalent | Up to 400W HID |
| DLC Version | DLC 5.1 Premium |
| TITLE 20 | Exempt |
| Energy Star | No |
| IP Rating | IP65 |
| UL Location Rating | Wet |
| Other Ratings | IK6 |
| RoHS Compliant | No |
| FCC Compliant | No |
| Dimensions (L x W x H) | W: 14 3/8" (365mm), H: 9 5/16" (237mm), D: 7 3/8" (187mm) |
| Color | Matte Brown |
| Lens Material New | Tempered Glass |
| Operating Temp Range (°F/°C) | -40F to 122F (-40C to 50C) |
| Surge Protection (kV) | 6kV |
| Warranty | 5 Years |
| Brand | Premise |
| ORDER CODE | PART# | DESCRIPTION |
|---|---|---|
| 800532 | WP7-WG | Wire guard to protect WP7 series lenses |
| 800531 | WP7-SHIELD | Traditional wall pack glare shield for WP7 series |
Sorry, we do not currently carry any controls for this product.