VRT2/300W/750/UD/T3/BZ
VERT Site Light 300W 70CRI 5000K 120-277V 0-10V Dim Type 3 Bronze Z10
REPLACED BY
Suggested Alternative Items
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | 120-277VAC |
| Lumens (lm) | 39,400 lm |
| Wattage | 300W |
| Efficacy (lm/W) | 131 |
| CCT | 5000K |
| CRI | 70+ |
| Replacement For/Equivalent | up to 1,000 Watt HID |
| TITLE 20 | Exempt |
| Energy Star | No |
| UL Location Rating | Wet |
| RoHS Compliant | No |
| FCC Compliant | No |
| Operating Temp Range (°F/°C) | -40F to 122F (-40C to 50C) |
| Brand | EiKO |
| ORDER CODE | PART# | DESCRIPTION |
|---|---|---|
| 10162 | VRT-S-BZ | VERT Slip-fitter 2 3/8 inch, Bronze |
| 10135 | VRT-D-BZ | Direct Mount for VERT, Bronze |
| 10134 | VRT-Y-BZ | Yoke Mount for VERT, Bronze |