SIG-960/G0/750-V-D-G-BK
Signal 96000lm 160lpw 600W 70CRI 5000K 0-10V DIM 277-480V Glass Lens Black
REPLACED BY
Suggested Alternative Items
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | 277-480VAC |
| Lumens (lm) | 96,000 lm |
| Wattage | 600W |
| Efficacy (lm/W) | 160 |
| CCT | 5000K |
| CRI | 70+ |
| Dimming | Yes |
| Replacement For/Equivalent | 1,000 Watt Metal Halide or 1,000 Watt High Pressure Sodium |
| DLC Version | DLC 5.1 Premium |
| TITLE 20 | Exempt |
| Energy Star | No |
| UL Location Rating | Dry |
| RoHS Compliant | No |
| FCC Compliant | No |
| UL / ETL | Yes - ETL |
| Operating Temp Range (°F/°C) | -22F to 122F (-30C to 50C) |
| Brand | EiKO |
Sorry, we do not currently carry any controls for this product.