RDR6-72-10W-9CCT3-120DT-WH-B
Residential Downlight Retrofit 6in 900Lumens 10W 90 CRI 3000/4000/5000 CCT 120V White Trim w/Baffle
REPLACED BY
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | 120VAC |
| Lumens (lm) | 720 lm |
| Wattage | 10W |
| Efficacy (lm/W) | 72 |
| CCT | 3000K / 4000K / 5000K |
| CRI | 90+ |
| Dimming | Yes |
| Nominal Size | 6 Inch |
| Replacement For/Equivalent | 75 Watt BR30 Incandescent |
| TITLE 20 | Yes |
| TITLE 24/JA8 | Yes |
| Energy Star | No |
| UL Location Rating | Dry |
| RoHS Compliant | No |
| FCC Compliant | No |
| UL / ETL | Yes - UL |
| Color | White |
| Operating Temp Range (°F/°C) | -4F to 104F (-20C to 40C) |
| Brand | EiKO |