MH1000/U/BT37
1000W BT37 Reduced Jacket Mogul Base Universal Burn
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | Ballast Dependent |
| Lumens (lm) | 110,000 lm |
| Wattage | 1000W |
| Efficacy (lm/W) | 130 |
| Lamp Base Type | E39 (Mogul Base) |
| Bulb Shape | BT37 |
| CCT | 4000K |
| CRI | <70 |
| Rated Life | 10,000 |
| Dimming | Non Dimmable |
| TITLE 20 | Exempt |
| Energy Star | No |
| UL Location Rating | Dry |
| RoHS Compliant | No |
| UL / ETL | No |
| Brand | EiKO |
| CANNOT BE SOLD IN | |
|---|---|
| Colorado, Hawaii, Maine, Massachusetts, Minnesota, New York, Oregon, Rhode Island, Vermont, Washington | |
- Spec SheetDownload
Sorry, we do not currently carry any accessories for this product.
Sorry, we do not currently carry any controls for this product.