LED7WBR20/827-DIM-G9
LED BR20 Reflector Flood 7W-550lm Dimmable 2700K 80+CRI 120VAC E26
REPLACED BY
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | 120VAC |
| Lumens (lm) | 550 lm |
| Wattage | 7W |
| Efficacy (lm/W) | 78 |
| Lamp Base Type | E26 (Medium Base) |
| Bulb Shape | BR20 |
| CCT | 2700K |
| CRI | 80+ |
| Rated Life | 25,000 |
| Dimming | Yes |
| Replacement For/Equivalent | 50 Watt BR20 Incandescent |
| TITLE 20 | No |
| Energy Star | No |
| UL Location Rating | Dry |
| RoHS Compliant | No |
| UL / ETL | Yes - UL |
| Operating Temp Range (°F/°C) | -40F to 104F (-40C to 40C) |
| Brand | EiKO |
| CANNOT BE SOLD IN | |
|---|---|
| California | |