LED36WT8/96/840-DS-G8
LED Sign Bypass/Line Voltage T8 8FT 36W-4600LM 4000K 80+CRI R17D
Suggested Alternative Items
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | 120-277VAC |
| Lumens (lm) | 4,500 lm |
| Wattage | 36W |
| Efficacy (lm/W) | 125 |
| Lamp Base Type | R17D |
| Bulb Shape | T8 |
| Nominal Size | 8 Foot |
| CCT | 4000K |
| CRI | 80+ |
| Rated Life | 50,000 |
| Dimming | Non Dimmable |
| Replacement For/Equivalent | 59 Watt Fluorescent |
| TITLE 20 | Exempt |
| Energy Star | No |
| UL Location Rating | Dry |
| RoHS Compliant | No |
| UL / ETL | Yes - UL |
| Operating Temp Range (°F/°C) | -22F to 113F (-30C to 45C) |
| Brand | EiKO |