LED12WT8/48/840-G9DM
4000K LED Glass Type A/B Dual Mode T8 4FT 12W-1800LM 4000K 80+CRI Bi-Pin
REPLACED BY
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | 120-277VAC or Ballast Dependent |
| Lumens (lm) | 1,800 lm |
| Wattage | 12W |
| Efficacy (lm/W) | 150 |
| Lamp Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Nominal Size | 4 Foot |
| CCT | 4000K |
| CRI | 80+ |
| Rated Life | 50,000 |
| Dimming | Non Dimmable |
| Replacement For/Equivalent | 32 Watt Fluorescent |
| DLC Version | DLC 5.1 Standard |
| TITLE 20 | Exempt |
| Energy Star | No |
| UL Location Rating | Dry |
| RoHS Compliant | No |
| UL / ETL | Yes - UL |
| Operating Temp Range (°F/°C) | -4F to 113F (-20C to 45C) |
| Brand | EiKO |