FL4C-704-1
Compact Flood Light, 70W, 4000K, 100-277V, Dimmable
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | 120-277VAC |
| Lumens (lm) | 9,740 lm |
| Wattage | 70W |
| Efficacy (lm/W) | 136 |
| CCT | 4000K |
| CRI | 80+ |
| Dimming | Yes |
| Replacement For/Equivalent | Up to 200W HID |
| DLC Version | DLC 5.1 Premium |
| TITLE 20 | Exempt |
| Energy Star | No |
| IP Rating | IP65 |
| UL Location Rating | Wet |
| Other Ratings | IK8 |
| RoHS Compliant | No |
| FCC Compliant | No |
| UL / ETL | Yes - UL |
| Dimensions (L x W x H) | L: 10 7/16" [265 mm], W: 7 1/2" [190 mm], H: 2 1/8" [54 mm] |
| Color | Matte Black |
| Lens Material New | Polycarbonate (PC) |
| Operating Temp Range (°F/°C) | -40F to 122F (-40C to 50C) |
| Surge Protection (kV) | 2kV |
| Auxiliary Output | No |
| Warranty | 5 Years |
| Brand | Premise |
Sorry, we do not currently carry any controls for this product.