L15WT8/U1/CDG/35K
15W 2200LM T8 Ubend 1 5/8 Inch Type C Double Ended Glass 3500K
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | 48VDC |
| Lumens (lm) | 2,200 lm |
| Wattage | 15W |
| Efficacy (lm/W) | 147 |
| Lamp Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Nominal Size | 2 Foot U-Bend (1-5/8") |
| CCT | 3500K |
| CRI | 80+ |
| Rated Life | 50,000 |
| Dimming | 0-10V |
| Replacement For/Equivalent | 31W Fluorescent |
| Material | Glass - PET Coated |
| DLC Version | DLC 5.1 Standard |
| TITLE 20 | Exempt |
| Energy Star | No |
| IP Rating | IP20 |
| UL Location Rating | Damp |
| RoHS Compliant | Yes |
| UL / ETL | Yes - ETL |
| Operating Temp Range (°F/°C) | -4F to 113F (-20C to 45C) |
| Warranty | 5 Years |
| Brand | EiKO |