BR30-19W-9FCCT-D
BR30 19W LED Lamp, 90CRI, ColorSET 2700/3000/3500/4000/5000K, 120V, Dimmable
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | 120VAC |
| Lumens (lm) | 2,200 lm |
| Wattage | 19W |
| Efficacy (lm/W) | 115 |
| Lamp Base Type | E26 (Medium Base) |
| Bulb Shape | BR30 |
| CCT | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K / 5000K |
| CRI | 90+ |
| Rated Life | 25,000 |
| Dimming | TRIAC |
| Replacement For/Equivalent | 150 |
| Material | Polyamide (PA) |
| TITLE 20 | Yes |
| TITLE 24/JA8 | No |
| Energy Star | No |
| IP Rating | IP20 |
| UL Location Rating | Damp |
| RoHS Compliant | No |
| UL / ETL | Yes - UL |
| Warranty | 3 Years |
| Brand | EiKO |