MP100/U/MED/4K
100W Open Rated 4000K Pulse Start Medium Base Universal Burn
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | Ballast Dependent |
| Lumens (lm) | 8,500 lm |
| Wattage | 100W |
| Efficacy (lm/W) | 140 |
| Lamp Base Type | E26 (Medium Base) |
| Bulb Shape | EDX17 |
| CCT | 4000K |
| CRI | 70+ |
| Rated Life | 15,000 |
| Dimming | Non Dimmable |
| TITLE 20 | Exempt |
| Energy Star | No |
| UL Location Rating | Dry |
| RoHS Compliant | No |
| UL / ETL | No |
| Brand | EiKO |
| CANNOT BE SOLD IN | |
|---|---|
| California, Colorado, Hawaii, Maine, Massachusetts, Minnesota, New York, Oregon, Rhode Island, Vermont, Washington | |
- Spec SheetDownload
Sorry, we do not currently carry any accessories for this product.
Sorry, we do not currently carry any controls for this product.