LED6.5WMR16/FL/930-DIM-G8
LED Litespan MR16 6.5W-450LM Flood 40 Deg Dimmable 90+CRI 3000K GU5.3 T20 JA8
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | 12VDC |
| Lumens (lm) | 450 lm |
| Wattage | 6.5W |
| Efficacy (lm/W) | 69 |
| Lamp Base Type | GU5.3 |
| Bulb Shape | MR16 |
| CCT | 3000K |
| CRI | 90+ |
| Rated Life | 25,000 |
| Dimming | TRIAC |
| Replacement For/Equivalent | 50 Watt Incandescent |
| TITLE 20 | Yes |
| TITLE 24/JA8 | Yes |
| Energy Star | No |
| UL Location Rating | Dry |
| RoHS Compliant | No |
| UL / ETL | Yes - UL |
| Operating Temp Range (°F/°C) | -4F to 104F (-20C to 40C) |
| Brand | EiKO |