LED100WPT50KMOG-V-G8
LED HID Replacement 100W 15,000lm 5000K 80CRI EX39 200-480V
REPLACED BY
Suggested Alternative Items
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | 277-480VAC |
| Lumens (lm) | 15,000 lm |
| Wattage | 100W |
| Efficacy (lm/W) | 150 |
| Lamp Base Type | EX39 (Mogul Extended Base) |
| CCT | 5000K |
| CRI | 80+ |
| Rated Life | 50,000 |
| Replacement For/Equivalent | 250 Watt Metal Halide or 200 Watt High Pressure Sodium |
| DLC Version | DLC 5.1 Standard |
| TITLE 20 | Exempt |
| Energy Star | No |
| UL Location Rating | Dry |
| RoHS Compliant | No |
| UL / ETL | Yes - UL |
| Operating Temp Range (°F/°C) | -4F to 122F (-20C to 50C) |
| Brand | EiKO |