FMODY14-187-25W-830-120DT
Odyssey 14 IN 1875 LM 25 W 80 CRI 3000K 120 Volt Dimming
| Product Specifications | |
|---|---|
| Input Voltage | 120VAC |
| Lumens (lm) | 1,870 lm |
| Wattage | 25W |
| Efficacy (lm/W) | 75 |
| CCT | 3000K |
| CRI | 80+ |
| Dimming | Yes |
| Nominal Size | 14 Inch |
| Replacement For/Equivalent | 100 Watt A19 Incandescent |
| TITLE 20 | Exempt |
| Energy Star | No |
| UL Location Rating | Damp |
| RoHS Compliant | No |
| FCC Compliant | No |
| UL / ETL | Yes - ETL |
| Operating Temp Range (°F/°C) | 14F to 104F (-10C to 40C) |
| Brand | EiKO |